Göze Görünmeyen Büyük Bağışlar

ODTÜ’ye yapılan bağışların irilerine bakınca şunları görüyoruz: Yurt, Amfi, Araştırma Merkezi Binası: Demiray Yurtları, Yüksel Proje Amfisi, Ayaslı Araştırma Merkezi örneklerinde olduğu gibi hepsi de çok değerli bağışlar. Belki göze görünmeyen çok önemli başka bağışlar da vardır. Bilenler bunları da paylaşsın isterim.

Göze pek görünmeyenler arasında, öğrencilere burs sağlamak için yapılan bağışlara ilgiyi çekmek istiyorum. Burs bağışları mezunlarımızın duygusal olarak içinde en çok yer aldıkları bağış türüdür. Burs bağışları, bireyselden örgütsele çok farklı ölçekte yürüyor, yürütülüyor. Öğrencilere burs sağlayan en belirgin yapılar mezun örgütleri ya da mezunlardan burs bağışı sağlamayı da gözeten vakıflardır. Bunların öne çıkan iki örneğinin (ODTÜMİST ve OGV) son beş yıl bağışlarına baktığımızda 20 milyon liranın üzerinde bağış topladıklarını görüyoruz. 

Son 5 yılda mezunlarımızın yalnız ODTÜMİST (İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği) aracılığıyla yaptığı bağışlar:

  • 2020 – 2.517.430
  • 2019 – 2.406.954
  • 2018 – 2.174.559
  • 2017 – 1.828.710
  • 2016 – 1.362.835

olmak üzere toplam: 10.290.488 TL 

Kaynak: https://odtumist.org/faaliyet-raporu-2019-2020-2021/ ve önceki yılların raporları

ODTÜ Geliştirme Vakfı aracılığı ile toplananlar:

  • 2020 – Yayınlanmadı
  • 2019 – Yayınlanmadı
  • 2018 – 2.469.000 TL
  • 2017 – 1.921.000 TL
  • 2016 – 1.570.000 TL

Kaynak: https://odtugv.org.tr/Sayfa/burslar/14

ODTÜMİST güven veren bir yapıda oluşan burs düzeneklerinin başarılı olabileceğinin iyi bir kanıtını ortaya koyuyor. Hem bağımsız denetim kuruluşları hem de derneğin denetim organlarınca gözetilen bir yapıda çok etkili çalışmalar yürütülüyor. Sayıları 1000’e yaklaşan düzenli bağışçılar yıllık bağışların ana gövdesini sağlarken İstanbul Maratonu döneminde yapılan kampanyalarla da yıllık bağış tutarının yaklaşık üçte birinin karşılandığını görüyoruz.

Nitekim bu yılın kampanyasından da böyle bir sonuç bekleniyor. COVID-19 salgını Maraton kampanyasının İstanbul Maratonu ile kısıtlı kalmamasının önünü açtı. Bu sayede, kampanya tüm dünyadaki ODTÜ mezunlarının bulundukları ülke ve kentlerde koşarak, yürüyerek, yüzerek ya da bisikletle bir günde dünya turu atmalarını da hedefleyen bir boyut da kazandı. İstanbul Maratonu dahil, bu etkinliklere katılanlar da çevrelerini burs bağışına davet ederek ODTÜ öğrencilerinin kendilerini daha iyi yetiştirebilmelerinin önündeki parasal engellerin kaldırılmasına hizmet etmiş oluyorlar.

Bu yılın kampanyasına bağışçı, koşucu ve bağış toplayıcı rolleriyle katılabilirsiniz.

Bağışçılık

Katılırsanız iyi olur, fakat öğrencilere destek olmak için “1 Günde Dünyayı Turla“maya katılmanız gerekmiyor. Dilerseniz herhangi bir arkadaşınız üzerinden (tabii ki birden fazla da olabilir) bağış yaparak da ODTÜ öğrencilerini destekleyebilirsiniz.

Bunun için ya arkadaşlarınızın gönderdiği bağlantıları kullanacaksınız ya da kampanya sayfasına girerek karşınıza çıkacak koşuculardan hangisi aracılığıyla bağış yapacağınıza karar vereceksiniz.

Koşuculuk

40.000 kilometrenin tamamlanmasında benim de katkım olsun diyenler 1 Günde Dünya Turu kampanyasına https://fonzip.com/odtumist/form/bir-gunde-dunyayi-turla sayfasındaki Başvuru Formunu doldurarak kayıt olabilirler. Böyle 7 Kasım’da dünyanın çok çeşitli yerlerinde koşan mezun ve ODTÜ dostlarıyla birlikte bu küresel turun bir parçası olabilirler. Bunun için “koşmak” bir zorunluluk değil, yürüyebilir, yüzebilir ya da pedallayarak da alınacak mesafeye katkıda bulunabilirsiniz. Geçen yıl çok az farkla turu tamamlayamamıştık fakat aradaki eksiği bağışları artırarak çözmüştük. Koşucu sayısının artışı 40.000 km’nin tamamlanmasını kolaylaştıracağı ve kampanyanın duyulurluğunu artıracağı için önemli.

Bağış Toplayıcılığı

Kampanyada yer almanın diğer bir biçimi; koşuculuktan da yararlanarak bağış toplamaktır. Her koşanın bağış toplaması gerekmiyor, fakat bağış toplamak için yürüyerek, koşarak, yüzerek ve/ya da bisikletle “1 Günde Dünyayı Turla” etkinliğine kayıt yaptırması gerekiyor. 

Bağış toplamayı çok büyük ölçüde kolaylaştıran bir düzenek var: Derneğin sağladığı bir platformda kendi adınıza bir kampanya sayfası açıyorsunuz. Sonra bu sayfanın adresini bağış yapmasını istediğiniz dost ve arkadaşlarınıza gönderiyorsunuz. Onlar da bu sayfaya girerek kredi kartı ya da havale ve EFT aracılığıyla bağışlarını yapıyorlar. Örneğin benim sayfam şöyle: 

https://fonzip.com/odtumist/kampanya/bu-kez-ogrenciler-icin—

Benim gibi bağış toplayarak katkıda bulunmak isterseniz “Koşuculuk” için başvurarak yola çıkabilirsiniz. Şimdilik “duygusal” desteğinle yetineceksek üstteki son bağlantıyı tıklayabilirsin.

Reklam

Buraya yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s